Alkol ve HIV
Alkol ve HIV

Alkol ve HIV Riski

Alkol almak, özellikle de aşırı alkol almak, beyninizi etkileyerek net düşünmenizi zorlaştırır. Sarhoş olduğunuzda, HIV‘i önlemek veya tedavi etmek için ilaç kullanmadan veya prezervatif kullanmadan cinsel ilişkiye girmek gibi sizi HIV alma veya bulaştırma riskine sokan kötü kararlar verme olasılığınız daha yüksek olabilir.

Ayrıca prezervatifi doğru şekilde kullanmakta zorlanma, daha fazla cinsel partnerle birlikte olma veya başka uyuşturucular kullanma olasılığınız daha yüksek olabilir.

Bu davranışlar HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalma riskinizi artırabilir. Ya da HIV pozitif iseniz, HIV’i başkalarına bulaştırma riskinizi de artırabilirler.

Ne Yapabilirsiniz?

Eğer alkol kullanıyorsanız:

Ölçülü bir şekilde için. Ölçülü içki içmek kadınlar için günde en fazla 1 içki, erkekler içinse günde en fazla 2 içkidir. Bir içki, 12 onsluk bir şişe bira, 5 onsluk bir kadeh şarap veya bir shot likördür.
NIH Ulusal Alkol Suistimali ve Alkolizm Enstitüsü’nün (NIAAA) bir web sitesi olan Rethinking Drinking’i ziyaret edin. Bu web sitesi içme alışkanlıklarınızı değerlendirmenize ve alkolün sağlığınızı nasıl etkilediğini düşünmenize yardımcı olabilir.

Sarhoşsanız seks yapmayın.

HIV negatif iseniz, sağlık uzmanınızla maruziyet öncesi profilaksi (PrEP) hakkında konuşun. PrEP, HIV riski taşıyan kişilerin cinsel ilişki esnasında HIV ile enfekte olmayı önlemek için aldıkları ilaçtır. PrEP, HIV’in vücudunuza tutunmasını ve yayılmasını engelleyebilir. PrEP reçete edildiği şekilde alınmalıdır ve alkol kullanımı HIV rejimine sadık kalmayı zorlaştırabilir. Alkol kullanımınız konusunda açık ve dürüst olun, böylece siz ve doktorunuz HIV ilacınıza bağlı kalmanız için bir plan geliştirebilirsiniz.

PrEP’i reçete edildiği şekilde almıyorsanız, HIV’i önlemeye yardımcı olmak için prezervatif kullanımı da önemlidir. PrEP sadece HIV’e karşı koruma sağladığından, prezervatif kullanımı diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma için hala önemlidir. HIV için anal veya vajinal seksten daha düşük risk taşıyan cinsel aktiviteleri de düşünebilirsiniz (oral seks gibi).

HIV taşıyorsanız, HIV ilaçlarını (antiretroviral tedavi veya ART olarak adlandırılır) reçete edildiği şekilde alın. HIV ilaçlarını reçete edildiği şekilde alan ve tespit edilemeyen viral yüke ulaşan ve bunu koruyan HIV pozitif kişiler uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilir ve HIV negatif partnerlerine seks yoluyla HIV bulaştırmazlar.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Çok fazla, çok hızlı veya çok sık içtiğinizi düşünüyorsanız, alkol kullanımınızı durdurmanıza veya azaltmanıza yardımcı olacak terapi ve diğer yöntemler mevcuttur. Sizin için doğru olabilecek seçenekler hakkında bir danışman, doktor veya başka bir sağlık hizmeti sağlayıcısı ile konuşun.

Sağlıklı Kalmak

HIV pozitif iseniz, alkol kullanımı beyniniz ve vücudunuz için zararlı olabilir ve HIV tedavinize bağlı kalma yeteneğinizi etkileyebilir. Alkol ve diğer uyuşturucu kullanımının sağlık üzerindeki etkileri ve ihtiyaç duymanız halinde alkol tedavi programlarına nasıl erişebileceğiniz hakkında bilgi edinin.

Check Also

HIV'li Birini Desteklemek

HIV Pozitif Birini Desteklemek

Yakın zamanda teşhis edilmiş bir arkadaşınızı veya sevdiklerinizi desteklemek için yapabileceğiniz birçok şey var: HIV …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir