Prezervatif
Prezervatif

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STI), bir kişinin cinsel ilişki sırasında bir başka kişiden veya bir obje veya yüzeyden geçen bakteri, virüs veya parazitler nedeniyle ortaya çıkan hastalıkları ifade etmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel ilişki sırasında bakteri, virüs veya parazitlerin vücutta yerleşmesine neden olarak ortaya çıkmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri, kişiden kişiye değişebilir ve bazen hiç belirti göstermeyebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında şunlar bulunabilir:

  1. HIV: HIV (Human Immunodeficiency Virus), vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. HIV, cinsel ilişki sırasında bakteri, virüs veya parazitlerin vücutta yerleşmesine neden olmaktadır. HIV pozitif olmanın belirtileri, kişiden kişiye değişebilir ve bazen hiç belirti göstermeyebilir.
  2. Gonore: Gonore, cinsel ilişki sırasında bakteri nedeniyle ortaya çıkan bir cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Gonore, cinsel ilişki sırasında bakterinin vücutta yerleşmesine neden olmaktadır. Gonore pozitif olmanın belirtileri, kişiden kişiye değişebilir ve bazen hiç belirti göstermeyebilir.
  3. Sifiliz: Sifilis/Sifiliz, cinsel ilişki sırasında bakteri nedeniyle ortaya çıkan bir cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Sifiliz, cinsel ilişki sırasında bakterinin vücutta yerleşmesine neden olmaktadır. Sifiliz pozitif olmanın belirtileri, kişiden kişiye değişebilir ve bazen hiç belirti göstermeyebilir.
  4. Genital Siğiller: Genital siğiller, cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıklardandır. Genital siğiller, genital bölgede yüzeyel olarak görülen yumrulara yol açar. Genital siğiller, cinsel ilişki yoluyla bulaşır ve ayrıca dokunuş yoluyla da bulaşabilir. Genital siğiller, aşı ile önlenebilir.

Check Also

AIDS

Dünyada kaç tane AIDS hastası var?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2021 yılı verilerine göre, dünyada HIV infeksiyonuna sahip olan insan sayısı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir