Damgalanmaya Karşı Durmak
Damgalanmaya Karşı Durmak

Damgalanmaya Karşı Durmak

HIV damgalaması, HIV ile yaşayan veya HIV riski altında olan kişilere yönelik irrasyonel veya olumsuz tutum, davranış ve yargıları ifade eder. Bazı kişilerin HIV durumlarını öğrenmelerini, tedaviye erişmelerini veya bakımda kalmalarını engelleyerek HIV ile yaşayan kişilerin sağlığını ve refahını olumsuz yönde etkileyebilir. HIV damgalanması, HIV riski altındakileri HIV önleme araçları aramaktan ve test etmekten ve seks partnerleriyle daha güvenli seks seçenekleri hakkında açıkça konuşmaktan caydırarak da etkileyebilir.

HIV‘den orantısız şekilde etkilenen popülasyonlar, diğer şeylerin yanı sıra cinsiyetleri, cinsel yönelimleri, cinsiyet kimlikleri, ırkları, uyuşturucu kullanımı veya seks işçiliği nedeniyle damgalanmadan da sıklıkla etkilenir.

HIV damgalanması, sağlık hizmetleri, eğitim, iş yeri, adalet sistemi, aileler ve topluluklar dahil olmak üzere toplumun tüm sektörlerinde ayrımcılık eylemlerini yönlendirir.

HIV damgalanmasını yıkmak, HIV salgınını sona erdirmenin kritik bir parçasıdır.

HIV pozitif insanlar için içselleştirilmiş Damgalama Nedir?

İçselleştirilmiş damgalama, HIV pozitif bir kişinin HIV durumu nedeniyle kendisi hakkında olumsuz duygular veya düşünceler yaşamasıdır. Bir CDC çalışmasına göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde HIV tıbbi bakımı alan HIV pozitif 10 yetişkinden neredeyse 8’i HIV ile ilgili damgalanmayı içselleştirdiğini bildiriyor. İçselleştirilmiş damgalama depresyona, izolasyona ve utanç duygularına yol açabilir ve bireylerin HIV ilaçlarına bağlı kalma yeteneklerini etkileyebilir.

HIV ile İlgili Damgalanmaya Nasıl Karşı Durabilirim?

Başkalarından duyduğunuz HIV hakkındaki mitleri ve klişeleri düzeltmek için destek sunarak ve konuşarak damgalanmayı ve ayrımcılığı azaltmada önemli bir rol oynayabilirsiniz.

HIV riski taşıyan veya HIV ile yaşayan insanlar için hangi kelimelerin olumsuz anlamları olduğunu ve hangilerinin güçlendirici olduğunu öğrenin. Sözlerinizi seçerken dikkatli olun ve çevrenizdekileri nasıl etkileyebileceklerine dikkat edin. HIV hakkında damgalayıcı olmayan bir şekilde nasıl konuşulacağını öğrenmek için CDC’nin HIV Damgalama Dil Kılavuzunu kullanın.

İşte damgalanmaya karşı durmak için başka fikirler:

Gerçekleri öğren. CDC’nin HIV damgalamasıyla ilgili bilgi formunu okuyun.
İlham alın. HIV ile sağlıklı yaşayan insanların kişisel hikayelerini okuyun.
Daha fazla bilgi edinin. Her bireyin HIV damgalanmasını durdurmada oynadığı rolü vurgulayan ve HIV ile yaşayan insanlara, arkadaşlarına ve ailelerine ses veren CDC’nin HIV Damgalanmasını Durdur kampanyasına göz atın. Sen de dahil ol. HIV ile ilgili çabalara zaman ayır.

Check Also

Alkol ve HIV

Alkol ve HIV Riski

Alkol almak, özellikle de aşırı alkol almak, beyninizi etkileyerek net düşünmenizi zorlaştırır. Sarhoş olduğunuzda, HIV‘i …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir