AIDS
AIDS

Dünya AIDS Günü 2022

Her yıl 1 Aralık Dünya Aıds Günü’nü anıyoruz. Bu önemli farkındalık günü, AIDS’E bağlı hastalıklarda kaybedilenlerin hayatlarını onurlandırırken, HIV / AIDS’e karşı dünya çapındaki tepkimizi yansıtmanın zamanı olmaya devam ediyor. Bu gün, enfeksiyon riski altında olanların yanı sıra HIV pozitif kişilerin refahını destekleme taahhüdümüzü de yeniliyoruz.

34 Yıl önceki ilk Dünya Aıds Günü anmasından bu yana kayda değer adımlar atıldı. Bilimsel araştırmalar, HIV pozitif bireylerin daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için HIV bakımı, tedavisi ve önlenmesinde yenilikler sağlamıştır. Sağlam bilimsel çalışmalar ayrıca HIV ilacı alan ve viral baskılamayı başaran ve sürdüren kişilerin HIV’i başkalarına yayamayacağını göstermiştir, bu da başarılı tedavinin yeni bulaşmaları daha da azalttığı anlamına gelir. Bu gelişmeler, hükümetler, kamu sektörü ortakları, çok taraflı kurumlar, sivil toplum ve hayırsever kuruluşlar, özel şirketler ve araştırma kurumları arasındaki stratejik işbirlikleri nedeniyle mümkün olmuştur.

Check Also

Alkol ve HIV

Alkol ve HIV Riski

Alkol almak, özellikle de aşırı alkol almak, beyninizi etkileyerek net düşünmenizi zorlaştırır. Sarhoş olduğunuzda, HIV‘i …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir