HİV
HİV

Evde HIV Testi bir Seçenek midir?

Evet, evde HIV testi, insanların HIV testi yapmasına ve sonuçlarını kendi evlerinde veya başka bir özel yerde bulmasına olanak tanır. İki türü vardır:

  • Hızlı bir Kendi Kendine Test tamamen evde veya özel bir yerde yapılır ve 20 dakika içinde sonuç verebilir. Bir eczaneden veya çevrimiçi olarak hızlı bir kendi kendine test kiti satın alabilirsiniz. Şu anda ABD’de mevcut olan tek hızlı kendi kendine test, oral sıvı testidir.
  • Postayla Yapılan Kendi Kendine Test, evde bir parmak çubuğundan kurumuş kan toplamak için sarf malzemeleri içeren bir numune toplama kiti içerir. Numune daha sonra test için bir laboratuara gönderilir ve sonuçlar bir sağlık kuruluşu tarafından sağlanır. Mail-in kendi kendine testleri, çeşitli çevrimiçi satıcı siteleri aracılığıyla sipariş edilebilir. Sağlık uzmanınız ayrıca sizin için postayla kendi kendine test siparişi verebilir.

Sağlık departmanının veya yakınınızdaki başka bir kuruluşun düşük maliyetle veya ücretsiz olarak hızlı bir kendi kendine test yaptırma olanağı sağlayıp sağlamadığını öğrenin. Doğrudan satın alınan kendi kendine testler özel sağlık sigortası kapsamında olmayabilir. Kendi kendine satın alınan testler için geri ödeme konusunda sigorta sağlayıcınıza ve sağlık uzmanınıza danışın.

Not: Kendi kendini sınamaya ilişkin yasalar değişiklik gösterebilir ve kullanılabilirliği sınırlayabilir. Ek test seçenekleri için sağlık uzmanınıza danışın.

Kendi kendine HIV testi ve hangisinin sizin için uygun olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.