AIDS
AIDS

HIV & AIDS Aynı Mı?

HIV (Human Immunodeficiency Virus) ve AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome) birbirleriyle ilişkili ancak farklı kavramlardır. HIV, insan vücudunda etkilenen CD4 hücrelerini hedef alan bir virüstür. Bu hücreler, vücudumuzun savunma sistemini oluşturan T hücrelerinin bir türüdür ve vücudumuzun enfeksiyonlara karşı savunmasını sağlarlar. HIV, bu hücreleri tahrip ederek vücudumuzun savunma sistemini zayıflatır.

AIDS ise, HIV enfeksiyonunun sonucu olan bir durumdur. HIV enfeksiyonu, vücuttaki CD4 hücrelerinin sayısının çok düşük seviyeye düşmesiyle sonuçlanır. Bu durum, vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasını zayıflatır ve vücutta çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ancak, HIV enfeksiyonu AIDS’e dönüşmez. HIV enfeksiyonunun AIDS’e dönüşme riski, HIV enfeksiyonunun erken dönemlerinde tespit edilip tedavi edilmesiyle büyük ölçüde azaltılabilir. Bu nedenle, HIV enfeksiyonunun erken tespiti ve tedavisi önemlidir.

Sonuç olarak, HIV ve AIDS farklı kavramlardır. HIV, insan vücudunda etkilenen CD4 hücrelerini hedef alan bir virüstür. AIDS ise, HIV enfeksiyonunun sonucu olan bir durumdur ve vücuttaki CD4 hücrelerinin sayısının çok düşük seviyeye düşmesiyle sonuçlanır.

Check Also

AIDS

Dünyada kaç tane AIDS hastası var?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2021 yılı verilerine göre, dünyada HIV infeksiyonuna sahip olan insan sayısı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir