HİV
HİV

HIV Belirtileri Yaşayanlar

HIV, human immunodeficiency virus (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) olarak adlandırılan bir virüstür. HIV, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır ve HIV pozitif olan bir kişinin bağışıklık sistemi zayıflamaya devam ederse, bu kişi ciddi sağlık sorunlarına maruz kalabilir. HIV enfeksiyonu, HIV virüsünün vücuda girmesi sonucu oluşan bir enfeksiyondur ve HIV pozitif olan bir kişi HIV antiviral ilaçlarını kullanarak HIV enfeksiyonunun seyrini yavaşlatır ve HIV pozitif olan bir kişinin yaşam beklentisini arttırır.

HIV enfeksiyonunun ilk aşamalarında belirtiler olmayabilir veya hafif olabilir. Ancak, HIV enfeksiyonunun ilerleyici seyrinde belirtiler daha belirgin hale gelebilir. HIV pozitif olan bir kişinin belirtileri aşağıdaki gibi olabilir:

  1. Aşırı yorgunluk ve halsizlik: HIV pozitif olan bir kişi, normal aktivitelerde bile aşırı yorgunluk ve halsizlik duyabilir.
  2. Ağız kuruluğu veya ağızda yaralar: HIV pozitif olan bir kişinin ağzında sık sık kuruluk veya ağızda yaralar olabilir.
  3. Enfeksiyonlar: HIV pozitif olan bir kişi, normal olmayan bir şekilde sık enfeksiyonlar geçirebilir. Bu enfeksiyonlar, cilt enfeksiyonları, sinüzit veya pnömoni gibi enfeksiyonlar olabilir.
  4. İshal: HIV pozitif olan bir kişi, sık ishal geçirebilir.
  5. İştahsızlık: HIV pozitif olan bir kişi, iştahsızlık ve kilo kaybı yaşayabilir.
  6. Deride lezyonlar: HIV pozitif olan bir kişinin derisinde lezyonlar olabilir.

HIV pozitif olan bir kişinin belirtileri, HIV enfeksiyonunun seyrine göre değişebilir ve bazı kişilerde belirtiler daha hafif olabilirken, bazı kişilerde belirtiler daha ağır olabilir.

Check Also

AIDS

Dünyada kaç tane AIDS hastası var?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2021 yılı verilerine göre, dünyada HIV infeksiyonuna sahip olan insan sayısı …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir