HİV
HİV

HIV Nedir?

HIV (human immunodeficiency virus), vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan hücrelere saldıran ve kişiyi diğer enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha savunmasız hale getiren bir virüstür. Hıv pozitif bir kişinin belirli vücut sıvılarıyla temas yoluyla, en yaygın olarak korunmasız cinsel ilişki sırasında veya enjeksiyon ilacı ekipmanını paylaşarak yayılır.

Tedavi edilmezse HIV AIDS’e (acquired immunodeficiency syndrome)  yol açabilir.

İnsan vücudu HIV’den kurtulamaz ve etkili bir HIV tedavisi yoktur. Yani, HIV‘e sahip olduğunuzda, ömür boyu sahip olursunuz.

Bununla birlikte, neyse ki, HIV ilacı (antiretroviral tedavi veya ART olarak adlandırılır) ile etkili tedavi mevcuttur. Reçete edildiği gibi alındığında, HIV ilacı kandaki HIV miktarını (viral yük olarak da adlandırılır) çok düşük bir seviyeye indirebilir. Buna viral baskılama denir. Bir kişinin viral yükü, standart bir laboratuvarın tespit edemeyeceği kadar düşükse, buna saptanamayan viral yüke sahip olmak denir. HIV ilacını reçete edildiği gibi alan ve saptanamayan bir viral yük alan ve tutan HIV pozitif kişiler uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilir ve HIV’i HIV negatif partnerlerine seks yoluyla bulaştırmazlar.

HIV bulaşmasını önlemenin diğer yolları hakkında bilgi edinin.