HIV'li Birini Desteklemek
HIV'li Birini Desteklemek

HIV Pozitif Birini Desteklemek

Yakın zamanda teşhis edilmiş bir arkadaşınızı veya sevdiklerinizi desteklemek için yapabileceğiniz birçok şey var:

HIV pozitif birini desteklemek. İhtiyaçlarını dinleyin, HIV hakkında bilgi edinin, onları mümkün olan en kısa sürede HIV tedavisine başlamaya teşvik edin ve ilaca bağlılığı destekleyin. HIV teşhisi konulması hayat değiştiren bir haberdir. Sevdiklerinizi dinleyin ve desteğinizi sunun.

HIV hakkında açık ve dürüst konuşmalar yapmaya hazır olun. HIV teşhisi konan kişinin liderliğini takip edin. Teşhisleri hakkında konuşmak istemeyebilirler veya hazır olmayabilirler. Teşhis konmadan önce sizinle aynı şekilde bağlantı kurmak isteyebilirler. Teşhislerinden önce birlikte yaptığınız şeyleri yapın; Teşhislerinden önce konuştuğunuz şeyler hakkında konuşun. Onları aynı kişi olarak gördüğünüzü ve teşhislerinden daha fazlası olduklarını gösterin.

HIV hakkında kendinizi eğitin: ne olduğu, nasıl bulaştığı ve bulaşmadığı, nasıl tedavi edildiği ve insanların HIV ile nasıl sağlıklı kalabileceği. HIV hakkında sağlam bir anlayışa sahip olmak, sevdiklerinizi desteklemek ve onlara HIV’in yönetilebilir bir sağlık durumu olduğuna dair güvence vermek için atılmış büyük bir adımdır.

Tedaviyi teşvik edin. Yakın zamanda teşhis edilen bazı kişiler HIV tedavisine bu ilk adımı atmakta zorlanabilirler. Ancak tanıdan sonra mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamanın büyük faydaları vardır. HIV tıbbi bakımına erken bağlanarak, HIV ilacı ile tedaviye başlayarak (antiretroviral tedavi veya ART olarak adlandırılır), ilaca bağlı kalarak ve bakımda kalarak, HIV pozitif kişiler kanlarındaki HIV miktarını tespit edilemeyen bir seviyeye indirebilir… HIV ilacını tam olarak reçete edildiği gibi alan ve saptanamayan bir viral yük alan ve koruyan HIV pozitif kişiler uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilir ve HIV’i HIV negatif partnerlerine seks yoluyla bulaştırmazlar. Sevdiklerinizi bir doktora görünmeye ve mümkün olan en kısa sürede HIV tedavisine başlamaya teşvik edin. Bir HIV sağlık hizmeti sağlayıcısı yoksa, bir tane bulmalarına yardımcı olabilirsiniz.

İlaç bağlılığını destekleyin. HIV pozitif kişilerin HIV ilaçlarını tam olarak reçete edildiği gibi almaları önemlidir. Sevdiklerinize bir ilaç rutini oluşturmada ve ona bağlı kalmada onlara destek olmak için neler yapabileceğinizi sorun. Ayrıca başka hangi ihtiyaçlara sahip olabileceklerini ve sağlıklı kalmalarına nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Tedaviye bağlılık hakkında daha fazla bilgi edinin ve bir tedavi planına bağlı kalmak için ipuçları alın.

HIV teşhisi konmuş birinin cinsel partneriyseniz, kendi HIV durumunuzu bilmeniz için de test yaptırmalısınız. Negatif test yaparsanız, HIV’i önlemek için HIV ilacı alarak PREP (maruziyet öncesi profilaksi) hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. HIV olan bir partnerle ilişkisi olanlar da dahil olmak üzere HIV alma riski taşıyan kişiler için PrEP önerilir. Pozitif test yaparsanız, mümkün olan en kısa sürede HIV tedavisine ve bakımına bağlanın.

Bir Arkadaşınız Size HIV Olduğunu Söylerse Ne Olur?

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde bir milyondan fazla insan HIV pozitif, bu yüzden virüsü olan birini tanıyor olabilirsiniz. Arkadaşınız, aile üyeniz veya iş arkadaşınız bir süredir HIV pozitif ise ve size yeni söylediyse, nasıl destek olabileceğinize dair bazı öneriler:

Kabul etmek: Birisi HIV durumunu size açıkladıysa, özel sağlık bilgileriyle size güvendikleri için teşekkür edin.
Sormak: Uygunsa, onlara yardım etmek için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını sorun. Durumlarını size açıklamayı seçmelerinin bir nedeni, bir müttefike veya savunucuya ihtiyaçları olması veya belirli bir konuda veya meydan okumada yardıma ihtiyaçları olabilir. Bazı insanlar bu bilgiyi herkese açık, bazıları ise çok gizli tutuyor. Başkalarının bu bilgiyi bilip bilmediğini ve HIV durumları hakkında ne kadar özel olduklarını sorun.
Güvence vermek: Kişiye, sözleriniz veya eylemleriniz yoluyla, HIV durumunun ilişkinizi değiştirmediğini ve eğer isterse bu bilgileri gizli tutacağınızı söyleyin.
Öğrenmek: HIV hakkında kendinizi eğitin. Bugün, HIV ilacını reçete edildiği gibi alan HIV pozitif kişiler, tespit edilemeyen bir viral yük alabilir ve koruyabilir, sağlıklı kalabilir ve HIV’i cinsel partnerlerine bulaştıramaz.

Check Also

Alkol ve HIV

Alkol ve HIV Riski

Alkol almak, özellikle de aşırı alkol almak, beyninizi etkileyerek net düşünmenizi zorlaştırır. Sarhoş olduğunuzda, HIV‘i …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir