HİV
HİV

HIV Testi Nasıl Yapılır?

HIV testi, HIV enfeksiyonunun varlığını tespit etmek için yapılan bir tür kan testidir. HIV testi, HIV enfeksiyonunun erken aşamalarında bile HIV virüsünün antijenlerini veya HIV virüsünün RNA’sını tespit edebilir. HIV testi genellikle bir doktora giderek yaptırılır ve testlerin çoğu kanda HIV antijenlerini veya HIV RNA’sını arar. HIV testi aşağıdaki şekillerde yapılabilir:

  1. Kan testi: HIV enfeksiyonunun varlığını tespit etmek için en sık kullanılan testlerden biri olan kan testi, vücudun HIV antijenlerini veya HIV RNA’sını arar. Kan testi, bir kan örneğinin alınması ile yapılır ve örnek laboratuvara gönderilerek test edilir.
  2. Oral örnek testi: Bu test, ağızdan alınan bir örnek kullanılarak yapılır. Oral örnek testi, ağızdan alınan örneğin içinde HIV antijenlerini veya HIV RNA’sını arar. Bu test, kan testine göre daha hızlı sonuç veren bir testtir, ancak daha az hassas olabilir.
  3. Dışkı testi: Bu test, dışkı örneğinin içinde HIV antijenlerini veya HIV RNA’sını arar. Dışkı testi, kan ve oral örnek testine göre daha az hassas olabilir, ancak sonuçları daha yavaş elde edilir.

HIV testi yaptırmak isteyen bir kişi, bir sağlık kuruluşuna giderek test yaptırabilir. HIV testi genellikle ücretsiz ve gizli olarak yapılır ve test sonuçları kişinin kendi sağlık dosyasında saklanır. HIV testi sonucunun pozitif çıkması durumunda, kişi HIV enfeksiyonunun varlığını tespit etmiş olur ve HIV antiviral ilaçlarının kullanımına başlanır.

Check Also

AIDS

Dünyada kaç tane AIDS hastası var?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2021 yılı verilerine göre, dünyada HIV infeksiyonuna sahip olan insan sayısı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir