HİV
HİV

HIV Testi Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde HIV pozitif olan 8 kişiden yaklaşık 1’i buna sahip olduklarını bilmiyor. HIV olup olmadığınızı kesin olarak bilmenin tek yolu test yaptırmaktır.

HIV durumunuzu bilmek, sizi ve partnerinizi sağlıklı tutmak için adımlar atmanıza yardımcı olacak güçlü bilgiler sağlar:

Pozitif test yaparsanız, HIV tedavisi için ilaç alabilirsiniz. HIV ilacını reçete edildiği gibi alan HIV pozitif kişiler uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler. Ayrıca önemli bir önleme yararı da var. HIV ilacını reçete edildiği gibi alır ve saptanamayan bir viral yük alır ve tutarsanız, HIV’i seks yoluyla HIV negatif bir ortağa bulaştırmazsınız.
Negatif test yaparsanız, bugün HIV’i önlemek için her zamankinden daha fazla önleme aracınız var.
Hamileyseniz, HIV pozitif iseniz tedaviye başlayabilmeniz için HIV testi yaptırmanız gerekir. HIV pozitif ve hamileliğiniz ve doğumunuz boyunca reçete edildiği gibi HIV ilacı kullanıyorsanız ve doğumdan sonra 4 ila 6 hafta boyunca bebeğinize HIV ilacı veriyorsanız, bebeğinize HIV bulaşma riskiniz% 1’den az olabilir. HIV ilacı kendi sağlığınızı da koruyacaktır.
Durumunuzu ne kadar erken anlarsanız o kadar iyi olur. HIV pozitif bazı insanlar bunu bilmeden önce yıllarca buna sahiptir. Bu süre zarfında, sağlıklarını korumak ve HIV’in cinsel veya iğne paylaşım ortaklarına bulaşmasını önlemek için ihtiyaç duydukları tedaviyi almıyorlar. Bu nedenle CDC, HIV alma riski olabilecek bireyler için daha sık HIV testini teşvik ediyor.