HİV
HİV

HIV Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

HIV testi yaptırdıysanız, pozitif veya negatif test sonucunun ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısının ofisinde, bir klinikte veya bir topluluk ortamında test edildiyseniz, sağlayıcı veya test danışmanı sonucunuzun ne anlama geldiğini açıklayacak ve sonraki adımlar hakkında sizinle konuşacaktır. Evde veya başka bir özel yerde hızlı bir HIV testi yaptıysanız, paket üzerindeki bilgiler ile birlikte bir telefon numarası yer almaktadır.

Aşağıda en yaygın soruların bazılarına cevaplar verilmiştir.

HIV Testi Sonucunuz Negatifse Ne Olur?

HIV testi sonucunuz negatifse, bu mutlaka HIV pozitif olmadığınız anlamına gelmez. Bunun nedeni pencere periyodudur — bir kişinin HIV ile enfekte olma ve bir testin onu doğru bir şekilde tespit edebileceği zaman arasındaki süre. Pencere süresi kişiden kişiye değişir ve aldığınız HIV testinin türüne bağlıdır.

Sağlık uzmanınıza veya test danışmanınıza, aldığınız HIV testinin türü için pencere süresini sorun. Kendi kendine test kullanıyorsanız, bu bilgileri test paketinde bulabilirsiniz.

Test sonucunuz negatifse, emin olmak için pencere döneminden sonra tekrar test yaptırın. Test sonucunuz tekrar negatifse ve pencere döneminde HIV’e maruz kalma olasılığınız yoksa, HIV pozitif değilsinizdir.

Sırada Ne Var?

Şimdi HIV önleme seçeneklerinizi düşünmek için iyi bir zaman. Cinsel olarak aktifseniz veya ilaç enjekte etmek için iğneler kullanıyorsanız, maruz kalma öncesi profilaksi almak gibi HIV’i önlemek için önlemler almaya devam edin veya yüksek risk altındaysanız PrEP (HIV’i önlemek için ilaçlar) kullanın veya her seks yaptığınızda prezervatifleri doğru şekilde kullanın.

HIV için belirli risk faktörleriniz varsa, yılda en az bir kez test yaptırmaya devam etmelisiniz. HIV için kimin risk altında olduğu ve neden daha sık test edilmeleri gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Negatif Bir Test Sonucunuz Varsa, Bu Eşinizin de HIV Negatif Olduğu Anlamına mı geliyor?

Hayır. HIV testi sonucunuz yalnızca HIV durumunuzu ortaya çıkarır.

HIV, her seks yaptığınızda veya iğneleri, şırıngaları veya diğer ilaç enjeksiyon ekipmanlarını paylaştığınızda mutlaka bulaşmaz. Ve HIV ile enfekte olma riski, maruz kalma türüne veya davranışına bağlı olarak değişir. Bu nedenle, HIV testi yaptırmak, partnerinizin HIV pozitif olup olmadığını öğrenmenin bir yolu değildir.

Partner (ler) inizle açık olmak ve onlardan size HIV durumlarını söylemelerini istemek önemlidir. Ancak, partnerinizin / partnerlerinizin durumlarını bilmeyebileceğini veya yanlış olabileceğini ve bazılarının durumlarının farkında olsalar bile HIV pozitif olup olmadığını size söyleyemeyebileceğini unutmayın. Birlikte test yaptırmayı düşünün, böylece hem HIV durumunuzu öğrenebilir hem de kendinizi sağlıklı tutmak için adımlar atabilirsiniz.

Test Sonucunuz Pozitifse Ne Olur?

HIV testlerinin çoğu antikor testleridir. Herhangi bir antikor testi kullanıyorsanız ve pozitif bir test sonucunuz varsa, sonuçları doğrulamak için bir takip testine ihtiyacınız olacaktır.

Bir topluluk test programında veya başka bir yerde hızlı bir tarama testi yaptıysanız, test sitesi ilk test sonucunuzun doğru olduğundan emin olmak için bir takip testi düzenler.
Evde kendi kendine test kiti kullandıysanız, takip testi için bir sağlık uzmanına gitmelisiniz. Pozitif bir HIV testi sonucu her zaman bir sağlık ortamında yapılan ek HIV testi ile doğrulanmalıdır.
Bir sağlık ortamında veya laboratuvarda kan testi yaptıysanız, laboratuvar ilk testle aynı kan örneği üzerinde bir takip testi yapacaktır.
Takip testiniz de pozitifse, HIV pozitif olduğu anlamına gelir.

HIV pozitif teşhisi konduktan sonra, sağlık uzmanınızın ofisi veya kliniği, HIV tedavisine mümkün olan en kısa sürede başlamanın önemi de dahil olmak üzere sonraki adımları anlamanıza yardımcı olmak için test sonrası danışmanlık sağlayacaktır. HIV tedavisi, virüsü kontrol altına almak için çalışan oldukça etkili ilaçların (antiretroviral tedavi veya ART olarak adlandırılır) alınmasını içerir. ART, virüsü ne kadar süredir aldıklarına veya ne kadar sağlıklı olduklarına bakılmaksızın HIV pozitif tüm insanlar için önerilir.

Reçete edildiği gibi alındığında, HIV ilacı kanınızdaki HIV miktarını (viral yükünüz olarak da adlandırılır) çok düşük bir seviyeye indirebilir. Buna viral baskılama denir. Viral yükünüz standart bir laboratuvarın tespit edemeyeceği kadar düşükse buna saptanamayan viral yüke sahip olmak denir. HIV ilacını reçete edildiği gibi alan ve saptanamayan bir viral yük alan ve tutan HIV pozitif kişiler uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilir ve HIV’i HIV negatif partnerlerine seks yoluyla bulaştırmazlar.

Sağlık sigortanız varsa, sigortacınızın HIV tedavisinde kullanılan bazı ilaçları karşılaması gerekir. Sağlık sigortanız yoksa veya sigortanız ihtiyacınız olan tedaviyi ödemediği için yardıma ihtiyacınız varsa, size yardımcı olabilecek devlet ve özel kaynaklar vardır.

HIV bulaşma riskinizi azaltmak için:

HIV ilacını reçete edildiği gibi alın, böylece tespit edilemeyen bir viral yük elde edin ve saklayın.
Saptanamayan bir viral yükünüz yoksa, her seks yaptığınızda prezervatifleri doğru şekilde kullanın.
Eşiniz HIV negatifse, maruz kalma öncesi profilaksinin (PrEP) kendileri için uygun olup olmadığını görmek için onları sağlık uzmanlarıyla konuşmaya teşvik edin. PrEP, HIV riski taşıyan kişilerin HIV’in cinsel ilişkiden veya enjeksiyon ilacı kullanımından korunmasını önlemek için aldıkları ilaçtır.
Eşinizin yakın zamanda HIV’e maruz kalmış olabileceğini düşünüyorsanız – örneğin, seks sırasında prezervatif delinirse ve tespit edilemeyen bir viral yükünüz yoksa – hemen bir sağlık uzmanıyla (en geç 72 saat içinde) konuşmalısınız. maruziyet sonrası profilaksi veya moral bozukluğu alma konusunda virüsün vücutta tutunmasını önlemek için HIV’e olası bir maruziyetten çok kısa bir süre sonra alınan kısa süreli HIV ilaçlarıdır.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptırın ve tedavi altına alın ve partnerinizi de aynısını yapmaya teşvik edin.
HIV tanısı almak yaşamı değiştiren bir olay olabilir. İnsanlar birçok duygu hissedebilir… üzüntü, umutsuzluk ve hatta öfke. Yardımcı sağlık hizmeti sağlayıcıları ve sosyal hizmet sağlayıcıları, teşhisinizin erken aşamalarında çalışmanıza ve HIV ile baş etmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

HIV pozitif diğer kişilerle konuşmak da yardımcı olabilir. Yerel bir HIV destek grubu bulun. HIV pozitif diğer kişilerin teşhislerini nasıl ele aldıkları hakkında bilgi edinin.

İnsanların HIV tedavisine nasıl bağlı kaldıklarına ve HIV ile nasıl iyi yaşadıklarına dair hikayeleri ve referansları okuyun.